VÍTEJTE V MEZNÉ NA TÁBORSKU

V PRODEJI NOVÁ PUBLIKACE O HISTORII OBCE:

MEZNÁ V ZRCADLE ČASU 1362-2022

PÁR SLOV ÚVODEM

Vážení návštěvníci.

Otevřeli jste stránky, tématicky zaměřené na dávnou a nedávnou minulost malé obce Mezná na Táborsku. Její existence je nezvratně písemně doložena listinou z roku 1362. Přestože přesné datum jejího vzniku zatím neznáme, velmi dobře dochované středověké tvrziště datované do poloviny 14. století a další indicie historiků potvrzují, že obec patří k těm starším v táborském regionu. Jak naznačuje datace oné prastaré dochované listiny, v roce 2022 si naše vesnička připomněla 660. výročí první písemné zmínky. U příležitosti tohoto jubilea je od října roku 2022 v prodeji více než čtyřsetstránková publikace, mapující její historii: Mezná v zrcadle času 1362-2022. K jejímu slavnostnímu představení došlo 26. listopadu 2022 v mezenské Hospůdce Ve Škole. 

Mezná v zrcadle času 1362-2022Tyto webové stránky jsem založil v roce 2012 - po vzoru Dagmar Honsnejmanové, velmi úspěšné kolegyně kronikářky obce Mokré na Královéhradecku. Tehdy jsem i já již nějaký čas působil ve funkci obecního kronikáře a silně cítil potřebu prezentovat a propagovat naši vesničku také v nekonečném světě internetu. Stránky jsem pojmenoval KRONIKA OBCE MEZNÁ a za léta kronikaření je zaplnil spoustou cenných fotografií, dobových dokumentů a zajímavých statistik, vypravujících o fascinujícím životě obce v průběhu více než šesti set padesáti let.

Na počátku roku 2021 jsem kronikářské práce v Mezné zanechal a na stole byla najednou otázka, co s internetovými stránkami, plnými postřehů z pulzujícího života obce. Jejich zánik nepřipadal v úvahu - v úctě ke všemu dobrému, co zde v minulosti místní lidé vykonali. A protože se o budoucí provozování webu nikdo jiný nepřihlásil, a také proto, že můj zájem o historii této obce s koncem kronikářské práce neustal, rozhodl jsem se spravovat jej dál. Zbývalo jediné: zrevidovat a citlivě upravit obsah a stránky poprvé v jejich osmileté historii přejmenovat: zrodil se tedy nový název MEZNÁ A LIDÉ.

Uvnitř stránek nadále najdete vše podstatné o PAMÁTKÁCH, historii (např. HISTORIE 1362-2021) i současnosti Mezné (např. FOTO OBEC DNES a Aktuálně), dále spoustu fotografií, historicky cenných kronikářských zápisů (např. Z KRONIK: 1914-1990), dokumentů a mnoho zajímavých statistik (např. OBYVATELÉ 1869-2020). Prostřednictvím webu můžete nahlédnout také do digitálního archivu SOA Třeboň, kde je odkazy zprostředkován přístup k cenným materiálům z historie Mezné, např. k nejstarším obecním a školním kronikám, či sčítání lidu v naší obci 1869-1921 (Digi archiv SOA Třeboň). Stránky se navíc postupem času staly tak trochu regionálními, najdete zde tedy stovky fotografií památek a zajímavostí z obcí a měst regionu Táborsko, mikroregionů Soběslavsko a Veselsko, ale i dalších krásných míst jižních Čech. Pokud máte rádi fotografie, vřele doporučuji navštívit sekci FOTO VELKÁ GALERIE, která je opravdovou studnicí života Mezné a dalších zajímavých míst jihu Čech...

Stránky MEZNÁ A LIDÉ jsou archivovány Národní knihovnou České republiky!

Na obsahu stránek dlouhodobě spolupracuji s několika místními obyvateli, především s Věrou Hájíčkovou, s obecní zastupitelkou za kulturu Mgr. Janou Drsovou a dříve také s místními občany Ondřejem Váňou a Jaroslavem Klípou. Společně se snažíme přinášet Vám nové informace a fotografie ze současného života obce, ale i zaprášené a zapomenuté střípky z její bohaté minulosti. Přejeme Vám příjemné čtení. A objevování!

Jan Kolář, bývalý kronikář obce.

Kontakt: jendakolar@email.cz.

Stránky MEZNÁ A LIDÉ jsou provozovány na základě usnesení Zastupitelstva obce Mezná č. 4/2017 ze dne 5. května 2017 a slouží výhradně k prezentaci obce, její historie a současnosti. Pokud kdokoli oprávněný nesouhlasí se zveřeněním částí textů, či fotografií z důvodu kolize se zákonem na ochranu osobních údajů, lze kontaktovat vedení obce, či autora webu za účelem vymazání sporných bodů.

 

DALŠÍ WEBY OBCE

 SPORTOVNÍ KRONIKA MEZNÉ

 OBEC MEZNÁ (oficiální web)

 HOSPŮDKA VE ŠKOLE MEZNÁ

 

 

STRÁNKY ZALOŽENY:  1. 10. 2012

Menu

KOMINICKÉ MUZEUM Záříčí u Dírné

Kominické muzeum Záříčí

V nově vznikajícím muzeu si můžete zakoupit publikaci Evy Bažantové "Kominíci"...

Spolek pro založení Muzea kominického řemesla: ZDE...

Mezenské rybníky

Rybník Krotějov

Více o rybnících: ZDE...

Středověké tvrziště

Středověké tvrziště v Mezné

Více o tvrzišti: ZDE...

Obecná škola v Mezné

Skola v 60. letech 20. století

Historie školy: ZDE...

Návštěvnost stránek

017002