VÍTEJTE V MEZNÉ NA TÁBORSKU

V PRODEJI NOVÁ PUBLIKACE O HISTORII OBCE:

MEZNÁ V ZRCADLE ČASU 1362-2022

PÁR SLOV ÚVODEM

Vážení návštěvníci.

Otevřeli jste stránky, tématicky zaměřené na dávnou a nedávnou minulost malé obce Mezná na Táborsku. Její existence je nezvratně písemně doložena listinou z roku 1362. Přestože přesné datum jejího vzniku zatím neznáme, velmi dobře dochované středověké tvrziště datované do poloviny 14. století a další indicie historiků potvrzují, že obec patří k těm starším v táborském regionu. Jak naznačuje datace oné prastaré dochované listiny, v roce 2022 si naše vesnička připomněla 660. výročí první písemné zmínky. U příležitosti tohoto jubilea je od října roku 2022 v prodeji více než čtyřsetstránková publikace, mapující její historii: Mezná v zrcadle času 1362-2022. K jejímu slavnostnímu představení došlo 26. listopadu 2022 v mezenské Hospůdce Ve Škole. 

Mezná v zrcadle času 1362-2022Tyto webové stránky jsem založil v roce 2012 - po vzoru Dagmar Honsnejmanové, velmi úspěšné kolegyně kronikářky obce Mokré na Královéhradecku. Tehdy jsem i já již nějaký čas působil ve funkci obecního kronikáře a silně cítil potřebu prezentovat a propagovat naši vesničku také v nekonečném světě internetu. Stránky jsem pojmenoval KRONIKA OBCE MEZNÁ a za léta kronikaření je zaplnil spoustou cenných fotografií, dobových dokumentů a zajímavých statistik, vypravujících o fascinujícím životě obce v průběhu více než šesti set padesáti let.

Na počátku roku 2021 jsem kronikářské práce v Mezné zanechal a na stole byla najednou otázka, co s internetovými stránkami, plnými postřehů z pulzujícího života obce. Jejich zánik nepřipadal v úvahu - v úctě ke všemu dobrému, co zde v minulosti místní lidé vykonali. A protože se o budoucí provozování webu nikdo jiný nepřihlásil, a také proto, že můj zájem o historii této obce s koncem kronikářské práce neustal, rozhodl jsem se spravovat jej dál. Zbývalo jediné: zrevidovat a citlivě upravit obsah a stránky poprvé v jejich osmileté historii přejmenovat: zrodil se tedy nový název MEZNÁ A LIDÉ.

Uvnitř stránek nadále najdete vše podstatné o PAMÁTKÁCH, historii (např. HISTORIE 1362-2021) i současnosti Mezné (např. FOTO OBEC DNES a Aktuálně), dále spoustu fotografií, historicky cenných kronikářských zápisů (např. Z KRONIK: 1914-1990), dokumentů a mnoho zajímavých statistik (např. OBYVATELÉ 1869-2020). Prostřednictvím webu můžete nahlédnout také do digitálního archivu SOA Třeboň, kde je odkazy zprostředkován přístup k cenným materiálům z historie Mezné, např. k nejstarším obecním a školním kronikám, či sčítání lidu v naší obci 1869-1921 (Digi archiv SOA Třeboň). Stránky se navíc postupem času staly tak trochu regionálními, najdete zde tedy stovky fotografií památek a zajímavostí z obcí a měst regionu Táborsko, mikroregionů Soběslavsko a Veselsko, ale i dalších krásných míst jižních Čech. Pokud máte rádi fotografie, vřele doporučuji navštívit sekci FOTO VELKÁ GALERIE, která je opravdovou studnicí života Mezné a dalších zajímavých míst jihu Čech...

Stránky MEZNÁ A LIDÉ jsou archivovány Národní knihovnou České republiky!

Přeji Vám příjemné čtení. A objevování!

Jan Kolář, bývalý kronikář obce.

Kontakt: jendakolar@email.cz.

Stránky MEZNÁ A LIDÉ jsou provozovány na základě usnesení Zastupitelstva obce Mezná č. 4/2017 ze dne 5. května 2017 a slouží výhradně k prezentaci obce, její historie a současnosti. Pokud kdokoli oprávněný nesouhlasí se zveřeněním částí textů, či fotografií z důvodu kolize se zákonem na ochranu osobních údajů, lze kontaktovat vedení obce, či autora webu za účelem vymazání sporných bodů.

 

STRÁNKY ZALOŽENY:  1. 10. 2012

Menu

KOMINICKÉ MUZEUM Záříčí u Dírné

Kominické muzeum Záříčí

V nově vznikajícím muzeu si můžete zakoupit publikaci Evy Bažantové "Kominíci"...

Spolek pro založení Muzea kominického řemesla: ZDE...

Mezenské rybníky

Rybník Krotějov

Více o rybnících: ZDE...

Středověké tvrziště

Středověké tvrziště v Mezné

Více o tvrzišti: ZDE...

Obecná škola v Mezné

Skola v 60. letech 20. století

Historie školy: ZDE...

Návštěvnost stránek

017267