VÍTEJTE V MEZNÉ NA TÁBORSKU

Z ÚCTY K PŘEDKŮM, S VÍROU V BUDOUCNOST...

PÁR SLOV ÚVODEM

Vážení návštěvníci, otevřeli jste stránky tématicky zaměřené na dávnou a nedávnou minulost malé obce Mezná na Táborsku. Její existence je nezvratně písemně doložena listinou z roku 1362. Přestože přesné datum jejího vzniku zatím neznáme, velmi dobře dochované středověké tvrziště datované do poloviny 14. století a další indicie historiků potvrzují, že naše obec patří k těm starším v regionu.

Tyto stránky jsem založil v roce 2012 po vzoru Dagmar Honsnejmanové, úspěšné kolegyně kronikářky obce Mokré na Královéhradecku. Tehdy jsem i já již nějaký čas působil ve funkci obecního kronikáře a silně cítil potřebu prezentovat a propagovat naši vesničku také v nekonečném světě internetu. Stránky jsem pojmenoval KRONIKA OBCE MEZNÁ a za léta kronikaření je zaplnil spoustou cenných fotografií, dobových dokumentů a zajímavých statistik, vypravujících o fascinujícím životě obce v průběhu více než šesti set padesáti let.

Na počátku roku 2021 jsem kronikářské práce v Mezné zanechal a na stole byla najednou otázka, co s internetovými stránkami, plnými postřehů z pulzujícího života obce. Jejich zánik nepřipadal v úvahu - v úctě ke všemu dobrému, co zde v minulosti místní lidé vykonali. A protože se o budoucí provozování webu nikdo jiný nepřihlásil, a také proto, že můj zájem o historii této obce s koncem kronikářské práce neustal, rozhodl jsem se spravovat jej dál. Zbývalo jediné: zrevidovat a citlivě upravit obsah a stránky poprvé v jejich osmileté historii přejmenovat: zrodil se tedy nový název MEZNÁ A LIDÉ 1362-2022. Jak jste jistě poznali, název naznačuje blížící se významné výročí obce!

Uvnitř stránek nadále najdete vše podstatné o PAMÁTKÁCH, historii (např. HISTORIE 1362-2021) i současnosti Mezné (např. FOTO OBEC DNES a Aktuálně), dále spoustu fotografií, historicky cenných kronikářských zápisů (např. Z KRONIK: 1914-1990), dokumentů a mnoho zajímavých statistik (např. OBYVATELÉ 1869-2020). Prostřednictvím webu můžete nahlédnout také do digitálního archivu SOA Třeboň, kde je odkazy zprostředkován přístup k cenným materiálům z historie Mezné, např. k nejstarším obecním a školním kronikám, či sčítání lidu v naší obci 1869-1921 (Digi archiv SOA Třeboň). Stránky se navíc postupem času staly tak trochu regionálními, najdete zde tedy stovky fotografií památek a zajímavostí z obcí a měst regionu Táborsko, mikroregionů Soběslavsko a Veselsko, ale i dalších krásných míst jižních Čech. Pokud máte rádi fotografie, vřele doporučuji navštívit sekci (FOTO VELKÁ GALERIE), která je opravdovou studnicí života Mezné a dalších zajímavých míst jihu Čech...

Stránky MEZNÁ A LIDÉ 1362-2022 jsou archivovány Národní knihovnou České republiky!

Na obsahu stránek dlouhodobě spolupracuji s několika místními obyvateli, především s Věrou Hájíčkovou a Ondřejem Váňou, v posledních letech pak velmi úzce s obecní zastupitelkou za kulturu Mgr. Janou Drsovou. Společně se snažíme přinášet Vám nové informace a fotografie ze současného života obce, ale i zaprášené a zapomenuté střípky z její bohaté minulosti. Společně Vám přejeme příjemné čtení a - objevování!

Jan Kolář, kronikář Mezné v letech 2009 - 2020 (kontakt: jendakolar@email.cz).

Stránky MEZNÁ A LIDÉ 1362-2022 jsou provozovány na základě usnesení Zastupitelstva obce Mezná č. 4/2017 ze dne 5. května 2017 a slouží výhradně k prezentaci obce, její historie a současnosti. Pokud kdokoli oprávněný nesouhlasí se zveřeněním částí textů, či fotografií z důvodu kolize se zákonem na ochranu osobních údajů, lze kontaktovat vedení obce, či autora webu za účelem vymazání sporných bodů.

 

PARTNERSKÉ WEBY A REGIONÁLNÍ MÉDIA
 Kronika Doubravice nad Svitavou  Kroniky a kronikáři
 Kroniky Mokré    Kronika Mokré   Veselsko   Soběslavská hláska
 Kronika Oldřichov v Hájích  Historie obce Řípec   Kronika Černá v Pošumaví

SPORTOVNÍ KRONIKA MEZNÉ: ZDE...

STRÁNKY ZALOŽENY:  1. 10. 2012

Menu

Hospůdka Ve Škole

Hospůdka Ve Škole Mezná

Hospůdka Ve Škole Mezná

Info k provozu: ZDE...

Fulltextové vyhledávání

Mezenské rybníky

Rybník Krotějov

Více o rybnících: ZDE...

Středověké tvrziště

Středověké tvrziště v Mezné

Více o tvrzišti: ZDE...

Obecná škola v Mezné

Skola v 60. letech 20. století

Historie školy: ZDE...

Návštěvnost stránek

010949