2002 

Povodně

"...Letošní rok byl pro naši zemi dosti zlý, zejména doba po 10. srpnu a to hlavně pro Jižní Čechy, Prahu a oblasti kolem řek, zejména pro oblasti kolem řeky Vltavy, Labe a jejich přítoků. Kolem 10. srpna totiž začalo dosti intenzivně pršet, hlavně v oblasti Jižních Čech. Napršelo až 60 mm za 24 hodin a pršelo stále. Tím došlo k zvednutí hladin řek, hlavně Vltavy a jejích přítoků. V televizi se zpočátku hovořilo o stoleté vodě, potom o pětisetleté a někde dokonce o vodě tisícileté. V Ústí n. L. stoupla voza z 2,6 m na 12,2 m. V Praze byla zatopena oblast Karlína, Kampy atd. a dokonce se v Karlíně zřítilo několik domů. V Neratovicích byla zatopena chemická továrna a došlo k značným ekologickým škodám. Na několika místech praskly hráze rybníků a byly smeteny celé obce nebo jejich části. V Jižních Čechách byly zaplaveny hlavně oblasti kolem řek Nežárky, Lužnice a Vltavy a i některých potoků.

V Soběslavi byla voda až na náměstí, Na Ohradě a řada bytů a obchodů byla vyplavena. Kolem pošty jezdili na kánoích. Na stadionu byla voda do výše fotbalových branek. Silnice na České Budějovice byla neprůjezdná. Snažil jsem se zajistit dokumentaci z novin a fotografie. Též jsem sehnal videokazetu a měla by být součástí této kroniky. Doufám, že se v budoucnu neztratí. 

Naší obce se tato velká povodeň naštěstí netýkala, ale bylo velké mokro, takže polní práce byly v podstatě zastaveny. Nepodařilo se ani zorat a ani zasít. Voda stála všude a vůbec se nevsakovala. Na rybníku Starosta vzala voda pilíř a tím došlo opět k poškození splavu, takže voda na Starostě je opět na polovičním stavu. Ve mlýně u Svitáků byla voda až do výše podlah a vzala s sebou vše co bylo na dvoře.

Povodeň si vyžádala dle sdělovacích prostředků 18 lidských životů a způsobila škodu za 180 miliard korun. Toto je tak v kostce o povodni, která zasáhla Českou republiku v tomto roce..."

 


Zdroj:   PAMĚTNÍ KNIHA OBCE MEZNÉ

Autor zápisu:   VLADIMÍR LEŠKA

Datum zápisu v kronice:   2002

Strana v kronice:   201 - 2002

 

Menu

KOMINICKÉ MUZEUM Záříčí u Dírné

V muzeu si můžete zakoupit publikaci Evy Bažantové "Kominíci"...

Spolek pro založení Muzea kominického řemesla: ZDE...

Mezenské rybníky

Více o rybnících: ZDE...

Středověké tvrziště


Více o tvrzišti: ZDE...

Obecná škola v Mezné


Historie školy: ZDE...

Návštěvnost stránek

017548