Kniha byla vydána u příležitosti 660. výročí první písemné zmínky. Vznikala přes dva roky, přičemž podklady pro její zpracování byly shromažďovány a tříděny více než deset let. Na více než 400 stranách mapuje velmi dlouhou historii obce; je zde popsána minulost místních starých rodů a stavení, jsou zde shromážděny popisy památek, památných míst a pamětihodných událostí, nepřehlédnete medailony významných rodáků, starostů, učitelů a dalších důležitých postav místní minulosti. V knize objevíte mnoho zajímavostí z činnosti místní školy, z fungování zdejších spolků, dočtete se zde ale např. také o místních pověstech, které si zdejší lidé vypráví a předávají již stovky let. Publikace rovněž přináší četná poutavá vyprávění místních pamětníků! Pevně doufám, že Vás zaujme řadou dalších zajímavostí.
Kniha přináší také četná vyprávění o historii obcí okolních. Dočíst se zde můžete něco málo o historii školy v sousedních Kvasejovicích (mezenské děti v minulosti tamní školu navštěvovaly), dozvíte se něco o obci Přehořov (Mezná byla několik let její místní částí), o nedaleké obci Tučapy (mezenské děti v minulosti navštěvovaly tamní školu), dočtete se o historii starobylé obce Dírná, o významných rodech zde vládnoucích, včetně starého šlechtického rodu Wratislavů, ale také například o minulosti vesniček Zářičí a Nová Ves, které kdysi bývaly místními částmi obce Mezná.
Během přípravy nové publikace jsem měl to štěstí spolupracovat se skvělou badatelkou Ing. Jaroslavou Novotnou, která ve starých urbářích, matrikách, pozemkových knihách a soupisech poddaných vyhledala mnoho zajímavostí o starobylých mezenských gruntech a chalupách; v úvodní kapitole je tak mimo jiné zmapována dávná minulost mnoha mezenských domů a rodů od konce třicetileté války až dodnes!
Knize Mezná v zrcadle času pomohla na svět nezištná finanční pomoc místních a přespolních obyvatel a spolku Přátelé historie Veselí nad Lužnicí a okolí. Všem velké poděkování!
Knihu podpořili:
Evžen Wratislav, spolek Přátelé historie Veselí nad Lužnicí a okolí, Mgr. Jana Drsová, Jana Drsová, Luboš Novotný, Eliška Novotná, Jiří Mann, Marcela Mannová, Libor Majer, Iveta Majerová, Soňa Kukačková, Jaroslav Klípa, Jindřiška Klípová, Josef Míka, Věra Hájíčková, Ing. Dušan Švarc, Helena Švarcová, Božena Chalupová, František Špingl, Ing. Petr Švarc, Iveta Švarcová, Kamil Beran, Monika Beranová, Mgr. Kamil Dřevikovský a Mgr. Pavla Dřevikovská.
Kniha Obecná škola v Mezné vypráví příběh zdánlivě nevýznamné jednotřídní školy, která v letech 1889-1965 fungovala v malé obci Mezná na Táborsku. Na první pohled by se mohlo zdát, že osmašedesát let jejího provozu představuje v nejméně sedmisetleté historii obce jen nedlouhou a málo významnou kapitolu. Opak je však pravdou. Malá mezenská jednotřídka dala základní vzdělání mnoha místním generacím, v obci navíc po celá desetiletí podporovala kulturní a společenský život.
Kniha se pokouší odkrýt dávno zapomenuté příběhy učitelů, žáků a členů místní školní rady. Příběhy jsou to často velmi silné, v srdcích mnoha bývalých žáků a potomků řídících učitelů žijí dodnes. Do samostatné publikace se podařilo shromáždit materiál, který se z různých důvodů nevešel do knihy Mezná v zrcadle času (vyšla v roce 2022). Tato školní materie je tak v knize znovu uspořádána, doplnit se ji podařilo o nová poutavá vyprávění bývalých žáků, o životopisy místních řídících učitelů a industriálních učitelek. Čtenáři v knize objeví i řadu dalších dosud nepublikovaných informací, spoustu dobových fotografií a zajímavých listin.
Publikace Obecná škola v Mezné stručně popisuje i dějiny školství Rakouska-Uherska, mapuje zde vývoj školství od první reformy Marie Terezie přes nejrůznější další reformátory až do období vzniku našeho samostatného státu. Kniha dává nahlédnout také do historie škol v obcích Kvasejovice a Tučapy (Mezná k nim bývala přiškolena), součástí je i stručný exkurz do historie školy v Radeníně, kde kdysi velmi úspěšně působil první mezenský učitel Vojtěch Sirový.
Autorským záměrem je rovněž ukázat na složitost doby 19. století, kdy venkovské děti za základním vzděláním často putovaly mnoho kilometrů. V této souvislosti si mnozí čtenáři mezi řádky možná povšimnou, jak si tehdejší Mezeňané své školy vážili, jak ctili zdejší řídící učitele, členy školní rady a všechny, kteří chod jejich školičky obstarávali. Těm všem je tato kniha věnována.
Dostupnost obou publikací:
Jan Kolář, autor.
1. 2. 3. 4. 5. 6.
Emil Smrž, 1930
Existuje také několik knih se zmínkou o Mezné. Především je zde publikace Emila Smrže z roku 1930 Soběslavsko (obrázek č. 4), která na pěti stranách velmi stručně přibližuje historii naší obce, život zdejších obyvatel, připomíná některé statistické a identifikační údaje obce, ale najdeme zde také např. náčrty štítů několika tehdejších mezenských domů.
Karel Tříska a kolektiv, 1986
Zmínku o mezenském středověkém tvrzišti je možné nalézt v knize dr. Karla Třísky a kolektivu z roku 1986 Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (obrázek č. 3).
Jan Vyhlídka, 2013
V publikaci Jana Vyhlídky z roku 2013 Lexikon nedotknutelných se můžeme dozvědět něco o známém rodu pohodných Špinglů z Mezné č. 34 (obrázek č. 2).
Vladimír Růžek, 2001
Další zmínky o naší obci jsou k nalezení v knize archiváře a dějepisce Vladimíra Růžka August Sedláček-Atlasy erbů a pečetí české a moravské středověké šlechty (obrázek č. 1) - zde je zmínek o Mezné hned několik.
Pavel Hájek - Zdenka Paloušová, 2021
V publikaci P. Hájka a Z. Paloušové z roku 2021 Návesní kaple jižních Čech a přilehlé Moravy I. (obrázek č. 6) se čtenáři mohou dozvědět něco o mezenské návesní kapličce Navštívení Panny Marie.
Jaroslav Pražma, 2022
Zatím poslední kniha, která spatřila světlo světa a v níž lze nalézt mnoho zmínek o životě naší obce, je publikace známého soběslavského historika a badatele Jaroslava Pražmy Na východ od Soběslavi (obrázek č. 5). Jak napovídá samotný název, autor zde zprostředkovává vyprávění lidí, žijících ve vesnicích ležících východně od Soběslavi. Mimo jiné se zde dozvíte něco o historii mezenské hájovny "u Černého Kuby", o minulosti hostince č. 6, o místních starých rodech Pražmů, Lešků a dalších...
Již mnoho let pátrám po starých pohlednicích, případně jiných propagačních materiálech s tématikou naší obce. Bohužel, pohlednice z období 1945-1989 (případně starší) neobsahuje ani archiv kroniky, na existenci jakýchkoliv starých propagačních materiálů mne neupozornili ani dnešní nejstarší pamětníci. Pátral jsem také ve Státním okresním archivu Tábor, v poměrně rozsáhlé sbírce pohlednic Táborska - ani zde jsem, bohužel, nebyl úspěšný.
Až v dubnu 2018 byl učiněn první vzácný objev - jedna z místních obyvatelek ve svém rodinném archivu našla a obci věnovala pohlednici, vydanou pravděpodobně v 50. letech 20. století! Na pohlednici je zachycena budova školy s řadou vzrostlých lip v popředí, na snímek se vešla také část mezenské návsi. Zadní strana pohlednice, bohužel, neobsahuje informaci o přesném datu vydání. Je možné, že další pohlednice z tohoto období existují - zatím však objeveny nebyly.
Reklamní pohlednice obce byla vydána také v roce 1995. Pohlednici vydala Obec Mezná v době, kdy si připomínala pět let od znovunabytí samostatnosti - výročí však tato pohlednice nepřipomíná.
V roce 2017, tedy po dlouhých dvaadvaceti letech, vydala Obec Mezná další dvě pohlednice s tématikou obce, navíc se podařilo vydat "skládačku" s fotografiemi a textem o historii a současnosti Mezné. Všechny tyto propagační materiály byly vydány u příležitosti 655. výročí první dochované písemné zmínky o obci Mezná. Materiál zpracovala a nákladem 900 ks vytiskla soběslavská firma Reklamní ateliér, s.r.o. dle návrhů starostky obce Mgr. Romany Chvojkové. Textem o historii a současnosti obce (skládačka) jsem přispěl stručným výtahem ze zápisů v obecních a školních kronikách a článku PhDr. Jiřího Úlovce Tvrziště v Mezné.
Po dvou letech, v roce 2019, se obec rozhodla vydat další sérii pohlednic a to u příležitosti 130. výročí založení obecné školy (1889-2019). Nové pohlednice byly slavnostně představeny 28. září 2019, během Setkání rodáků a přátel obce Mezné, které se uskutečnilo u památníku 1. světové války a v prostorách Hospůdky Ve Škole. Tyto dva typy pohlednic byly vydány nákladem 600 ks a zpracovala a vyrobila je soběslavská firma Reklamní ateliér, s.r.o.
VYDÁNO V 50. LETECH 20. STOLETÍ (PRAVDĚPODOBNĚ)
VYDALA OBEC MEZNÁ V ROCE 1995
VYDALA OBEC MEZNÁ V ROCE 2017
PODKLADY PRO POHLEDNICE DODALA: Mgr. ROMANA CHVOJKOVÁ
FOTOGRAFIE POŘÍDILI: Mgr. Romana Chvojková (8), Václav Jelínek (1), Jan Kolář (1)
Výroba pohlednic: Luboš Tíkal, Reklamní ateliér Soběslav, 2017.
VYDALA OBEC MEZNÁ V ROCE 2017
TEXT ZPRACOVAL: JAN KOLÁŘ (dle kronik a článku PhDr. Úlovce)
PODKLADY PRO SKLÁDAČKU DODAL: JAN KOLÁŘ, KRONIKÁŘ OBCE
FOTO: Václav Jelínek, Mgr. Romana Chvojková, Věra Hájíčková, Jan Kolář a archiv kroniky obce
Skládačku vyrobil: Luboš Tíkal, Reklamní ateliér Soběslav, 2017.
Propagační keramické hrnky s fotografiemi památných, či jinak zajímavých míst obce, nechal vyrobit obecní kronikář Jan Kolář v roce 2019, u příležitosti 130. výročí založení obecné školy.
Hrnky vyrobil: společnost Repro-Grafie Tábor, 2019.
VYDALA OBEC MEZNÁ V ROCE 2019
PODKLADY PRO POHLEDNICE DODAL: JAN KOLÁŘ
FOTOGRAFIE POŘÍDILI: ARCHIV KRONIKY OBCE (13) a J. KOLÁŘ, KRONIKÁŘ OBCE (2)
Pohlednice vyrobil: Luboš Tíkal, Reklamní ateliér Soběslav, 2019.
VYDALA OBEC MEZNÁ V ROCE 2020
PODKLADY DODALA: Mgr. JANA DRSOVÁ
FOTOGRAFII PRO POHLEDNICI POŘÍDILA: VĚRA HÁJÍČKOVÁ
Pohlednici vyrobil: Luboš Tíkal, Reklamní ateliér Soběslav, 2020.
Mezná na stránkách regionálních a celostátních novin: ZDE...
Materiál shromáždil a stránku připravil: Jan Kolář, bývalý kronikář obce.
Stránka aktualizována: září 2024.