Znak obec Mezná[1].jpg

10. SETKÁNÍ  KRONIKÁŘŮ  ČR

LYSÁ NAD LABEM

2017

V sobotu 29. dubna 2017 se na výstavišti v Lysé nad Labem, v rámci výstavy Regiony České republiky 2017, uskutečnilo již 10. SETKÁNÍ KRONIKÁŘŮ A PŘÁTEL REGIONŮ ČESKÉ REPUBLIKY. Akce se zúčastnilo několik významných osobností kultury a regionální historie v čele s garanty a moderátory jednání Janem Řehounkem, zakladatelem tradice, spisovatelem, publicistou a kronikářem města Nymburk a PhDr. Jiřím Bartoněm, historikem, spisovatelem, kronikářem Prahy 11 a lektorem v oboru. V seznamu přihlášených bylo možno nalézt jména kronikářů a kronikářek z několika regionů České republiky – Prahy, Středních Čech, Libereckého kraje, Jihomoravského kraje a také Jižních Čech, které reprezentoval kronikář obce Mezná na Táborsku Jan Kolář.

Jednání letopisců ČR zahájil spisovatel Jan Řehounek, poté PhDr. Jiří Bartoň pohovořil o kronikářské praxi a zkušenostech z kronikářské práce, kde např. zaznělo zda a v jaké formě je vhodné do ročních kronikářských zápisů uvádět zápisy ze zasedání zastupitelstva obce. Dále byla vysvětlena specifika knihařských vazeb kronik, došlo také na letošní významná výročí české historie.

Další část programu patřila představení nových publikací. Spisovatel a regionální historik Jan Řehounek představil své dvě nové knihy – Nymburk literární a Zlatým pruhem Polabí (viz. Nakladatelství Jan Řehounek), kronikářka obce Oldřichov v Hájích z Libereckého kraje Mgr. Jiřina Vávrová představila svou novou knihu Oldřichovské příběhy (viz. Kronika Oldřichov v Hájích a blog Oldřichovské příběhy), PhDr. Jiří Bartoň (viz. Kronika Prahy 11) v závěru tohoto bloku představil také novou knihu Koníkov, která vypráví o minulosti historické horské obce v okresu Žďár nad Sázavou (autoři PhDr. Jiří Bartoň a PhDr. Marta Bartoňová).

Výzvu k prezentaci svých obcí, regionů a také své kronikářské práce přijali starosta a kronikář obce Tuhaň na Liberecku Mgr. Jiří Plecháček (viz. stránky obce Tuhaň), který krátce pohovořil nejen o své práci a obci, ale také o svých dlouholetých úspěšných sportovních aktivitách a kronikář Mezné na Táborsku J. Kolář. Jediný zástupce Jižních Čech stručně představil region Táborsko, především však obec Meznou, její historii, současnost a významná památná místa a data obce. Na výzvu jednoho z moderátorů programu PhDr. Bartoně poté krátce pohovořil o své bezmála patnáctileté kronikářské práci.

 

 

JAN ŘEHOUNEK,

zakladatel tradice setkávání kronikářů v Lysé nad Labem

 P1080234.JPG

 

PhDr. JIŘÍ BARTOŇ

 P1080235.JPG

 

KRONIKÁŘI ČR V LYSÉ NAD LABEM

 P1080237.JPG

 

KRONIKÁŘI ČR V LYSÉ NAD LABEM

 P1080239.JPG

Další fotografie v sekci:  FOTO Velká galerie...

 

Fotografie:  Jan Kolář, kronikář obce, 2017.

Text: Jan Kolář, 2017.

Stránka aktualizována: prosinec 2017.

Menu

KOMINICKÉ MUZEUM Záříčí u Dírné

V muzeu si můžete zakoupit publikaci Evy Bažantové "Kominíci"...

Spolek pro založení Muzea kominického řemesla: ZDE...

Mezenské rybníky

Více o rybnících: ZDE...

Středověké tvrziště


Více o tvrzišti: ZDE...

Obecná škola v Mezné


Historie školy: ZDE...

Návštěvnost stránek

017650