2012

ZNAK A VLAJKA OBCE

 

"Nejvýznamnější událostí roku 2012 z pohledu obce bylo udělení nových obecních symbolů (znak a vlajka) a přijetí Dekretu o udělení znaku a vlajky v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V Zrcadlovém sálu PS Parlamentu ČR dokument převzal z rukou předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové místostarosta naší obce Ing.Václav Pražma, slavnostního aktu se při neúčasti starosty obce Vlastislava Štefana zúčastnil také kronikář Jan Kolář.

Úkolem vytvořit návrh znaku a vlajky pověřilo Zastupitelstvo Obce Mezná Mgr.Jana Tejkala, zkušeného heraldika a vexilologa. Ten vypracoval a předložil 12 návrhů, vycházejících z erbu prastarého rodu Mezenských z Meznýho (husí krky a hlavy k sobě přivrácené), přičemž znak doplnil o obecnou figuru modrého kotouče, převzatou ze znamení Lévy z Meznýho a ze Mnichu (15 století). Zastupitelé na společném jednání s občany vybrali variantu č.11 s převládající modrou barvou. Shoda byla jednoznačná, nikdo neměl jiný návrh.

 

Popis znaku:

v modro-stříbrně vlnitém děleném štítě dva přivrácené husí krky opačných barev ze zlatými zobáky a červenými jazyky provázené v dolní části modrým kotoučem.

 

Popis vlajky:

list tvoří dva vodorovné pruhy, modrý a bílý, zvlněny třemi vrcholy a dvěma prohlubněmi a dále dva přivrácené husí krky opačných barev se zlatými zobáky a červenými jazyky provázené v dolní části modrým kotoučem. Poměr šířky k délce je dva ku třem."

 

 Zdroj:   PAMĚTNÍ KNIHA OBCE MEZNÉ

Autor zápisu:   JAN KOLÁŘ

Datum zápisu v kronice:   2012

Strana v kronice:   283 - 284

 

 

ZNAK A VLAJKA OBCE MEZNÁ - SCHVÁLENÝ NÁVRH:

Znak a vlajka obce Mezná

Menu

VÝSTAVY FOTOGRAFIÍ

Výstava fotografií Kouzlo přírody a památek

Zveme Vás na výstavy!

JÍZDNÍ ŘÁD AKCÍ 2020

Setkání rodáků 2019 - 130. výročí založení školy

Kultura, sport: ZDE...

Hospůdka Ve Škole: ZDE...

MUZEUM V REGIONU

Blatské muzeum

Fulltextové vyhledávání

MEZENSKÉ RYBNÍKY

Bošilík

Rybník Krotějov

Přehled a foto: ZDE...

OBEC MEZNÁ

Mgr. Romana Chvojková:

www.obecmezna.cz

SDH a KNIHOVNA

Jiří Švarc: 602 103 533

Věra Hájíčková: 776 254 747

HOSPŮDKA VE ŠKOLE

Hospůdka Ve Škole Mezná

Pozvánka do Hospůdky Ve Škole

Návštěvnost stránek

010654