2015

SUCHÝ ROK

 

TEPLO A OHROMNÉ SUCHO

Českou republiku v roce 2015 zužovalo velké sucho, vysychaly potoky a menší řeky, rekordně nízké průtoky hlásily i velké vodní toky. K tématu „Počasí v ČR 2015“ jsem si pro dokreslení celé situace dovolil vypůjčit dva články z internetového serveru www.aktualne.cz (viz. níže).

 

 

V ROCE 2015 BYLO NEJTEPLEJI OD ROKU 1775.

PRŠELO MINIMÁLNĚ.

Roky 2014 a 2015 byly nejteplejšími od roku 1775, kdy se začaly poprvé sledovat statistické průměry. Průměrná teplota v roce 2015 byla 9,4 °C, což je o celé dva stupně více než dlouhodobý průměr. Největší vedra panovala v srpnu, průměrná teplota dosáhla 21°C. Celý rok pokračovaly také problémy se suchem. Průtok Labe v Děčíně se dotkl historického minima od dob vybudování vltavské kaskády, která průtok výrazně zlepšila vypouštěním akumulované vody. Největší teplotní výkyv přinesl srpen, kdy byla průměrná teplota 5,1 stupně nad normálem. S teplotním průměrem 21,3 stupně byl druhý prázdninový měsíc nejteplejším srpnem od roku 1961. Chladnější než obvykle byl pouze říjen, který měl průměrnou teplotu desetinu stupně pod běžnými hodnotami pro toto období. Jednalo se tak o měsíc teplotně normální. Roční srážkový úhrn 531 milimetrů řadí rok 2015 k těm srážkově silně podnormálním, je to o pětinu méně než dlouhodobý průměr. Chudý na srážky byl zejména únor, kdy spadlo v průměru jen 12 milimetrů. To byla pouze třetina dlouhodobých hodnot. Deficit se zmírňoval hlavně v listopadu, kdy byly srážky v Česku na 1,5 násobku průměru.

Letošní sucho, které se projevilo na vodních tocích, je možné podle meteorologů předběžně přirovnat k hydrologickému suchu v letech 1904 a 1947. "Pokud jde o průtok Labe v Děčíně, vyskytl se v roce 2015 nejmenší průtok od vybudování nádrží vltavské kaskády, která minima významně nadlepšovala vypouštěním akumulované vody," doplnili meteorologové. Po oteplení a odtávání sněhové pokrývky byly ale v lednu a prosinci někde dosaženy třetí stupně povodňové aktivity.

13. ledna 2015

Zdroj:  článek z www.aktualne.cz, autor ČTK (Česká tisková kancelář).

 

 

SUCHO V ROCE 2015 ZPŮSOBILO ŠKODY ZA 2,6 MILIARDY KORUN, ODHADLI ZEMĚDĚLCI

Zájmové svazy v zemědělství odhadly škody způsobené suchem na 2,6 miliardy korun, zatímco ministerstvo zemědělství vyčíslilo škody zatím na 1,2 miliardy korun. Řekl to prezident Agrární komory Miroslav Toman. Podle ministerstva není ale sčítání škod ještě hotové. "Ministerstvo zemědělství připravilo balíček 600 milionů korun, který bude na základě předem stanoveného klíče rozdělen mezi postižené producenty," uvedl dále Toman, podle něhož má jít o mimořádnou pomoc. "V tuto chvíli není stanovena přesná částka ani procenta, proto to nemůžeme zatím potvrdit," reagoval mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Sucho mělo podle komory největší dopady na sklizeň kukuřice na zrno, cukrovou řepu, brambory, ale také na krmné plodiny jako kukuřici na siláž či pícniny, dále pak na chmel, ovoce a zeleninu. Naopak dobře se v roce 2015 dařilo obilninám. Stát má možnost podpořit zemědělce kvůli suchu z již notifikovaného programu, do roku 2020 jim může vyplatit až 12,25 miliardy korun. O využití těchto peněz by ale musela rozhodnout vláda. Ministerstvo nyní připravuje spuštění fondu těžko pojistitelných rizik, do kterého by přispívali zemědělci a stát. Pokud by se jim úroda zmenšila kvůli suchu nebo povodním o více než 30 procent, stát by škody zapojeným zemědělcům proplatil. Podle rozhodnutí vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by měla vzniknout státní strategie na boj se suchem do poloviny roku 2017. Sám premiér se ale vyjádřil, že by chtěl, aby základní strategické dokumenty vznikly již do konce roku 2016. Dlouhotrvající sucho a horko letos způsobovalo komplikace po celé zemi. Vědci očekávají, že teplých a suchých let bude přibývat.

17. prosince 2015. 

Zdroj:  článek z www.aktualne.cz, autor ČTK (Česká tisková kancelář).

 

POČASÍ V MEZNÉ DLE ZÁZNAMŮ KRONIKÁŘE

Leden

V úvodu měsíce proměnlivé počasí, teploty kolem nuly, poté několik mrazů do -10 stupňů s popraškem sněhu. 11.1. změna počasí – přes den 14 stupňů tepla! Několik dnů větrno. Zbytek měsíce teplotně nadprůměrný (kolem 10 st.), beze sněhu.

Únor

Na počátku měsíce ochlazení s občasnými sněhovými přeháňkami a denními teplotami do -5 stupňů (noční teploty do -10 stupňů). Po 10.únoru oteplení s denními teplotami lehce nad nulou, několik dnů krásně slunečno. V druhé polovině měsíce celkem stabilní počasí s ranními mrazíky do -5 stupňů a několika krásnými slunečnými dny. Celá zima 2014-15 beze sněhu.

Březen

První březnové dny krásně slunečno. Poté mírné ochlazení, od 9.3. do 13.3. opět krásné slunečné počasí s denními teplotami kolem 13 stupňů. Od 14.3. několikadenní ochlazení (přes den lehce nad nulou), od 18.3. opět teploty přes deset stupňů (ranní lehce pod nulou) a slunečno. 20.3. zatmění slunce. V závěru měsíce postupné ochlazování. 31.3. návrat zimy – sníh, déšť, denní teplota 1 stupeň.

Duben

Počátek měsíce chladný, srážkově bohatý – srážky smíšené, později déšť. Od 10.4. oteplení, poté až do konce měsíce proměnlivé počasí s kolísáním teplot. Závěr dubna chladný, s nočními teplotami kolem nuly. Nejteplejší dny v dubnu: 15. a 16. dubna odpoledne jsem naměřil 22 stupňů. Další teplý den: 27.duben (23 stupňů), druhý den jen 10 stupňů – podobné výkyvy vícekrát v měsíci.

Květen

Počátek května spíš chladný, občas dešťové přeháňky, později proměnlivé počasí a velmi větrno. Od 10.5. oteplení, po 20.květnu opět ochlazení s občasným deštěm – denní teploty 10–15 stupňů. V závěru měsíce zlepšení počasí.

Červen

Na počátku června teploty kolem 20 stupňů, poté zlepšování počasí, oteplování. V sobotu 6.června nejtepleji – odpoledne 31 stupňů. Poté ochlazení na 20 stupňů a až do 27.června neustálé kolísání teplot mezi 15 – 24 stupni. V závěru měsíce konečně nástup letních dnů. V červnu v Mezné jediná bouřka se silným deštěm – beze škod. Jinak v průměru minimum srážek.

Červenec

Prvních sedm dní v měsíci vlna veder, většinou přes 30 stupňů. Poté ochlazení cca o 10 stupňů, slabé dešťové přeháňky. Od 10.července (před mezenskou poutí) oteplení s jasným nebem – o pouti nádherné letní počasí. Poté nástup tropických teplot (do 37 stupňů), trvajících do 25.7. Po Svaté Anně ochlazení, také noční teploty postupně klesaly. Červenec beze srážek, velmi sucho.

Srpen

Na počátku srpna denní teploty kolem 25 stupňů, noční 10-13 stupňů. Od 4.8. do 16.8. nová vlna veder – přes den 35-38 stupňů, noční teploty přes 20 stupňů, beze srážek. V tisku píší o největším suchu za posledních několik desítek let. Extrémně nízké průtoky hlásí potoky Černovický a Dírenský, řeka Lužnice i další toky. Od 17.8. konečně déšť, 48 hodin nepřetržitě pršelo, poté ochlazení (denní tepl. kolem 20 stupňů, noční kolem 10 st.), do 21.8. zataženo s přeháňkami. Od 26.8. návrat tropických teplot: denní 34-37 stupňů, noční až 17 stupňů. Žně hotové velmi brzy.

Září

2.září konec tropických dnů a nocí, poté ochlazení o 15 stupňů s občasnými dešťovými přeháňkami…trvale však nepršelo. Kolem 10.září návrat slunečných dnů s denními teplotami přes 30 stupňů a nočními kolem 15 stupňů (pouze několik dnů). Ve zbytku měsíce denní teploty kolem 20 stupňů, noční 12-14 stupňů, nadále bez trvalého deště, stále sucho. Houby samozřejmě nerostou.

Říjen

Počátek října s příjemnými teplotami kolem 18 stupňů, v noci chladněji (7-11 stupňů), beze srážek. Od 11.října ochlazení – přes den do 10 stupňů, v noci kolem nuly, 12.10. první ranní mrazík (-3 stupně), na Kvilně -12 stupňů. Od 13.10. do 16.10. deštivo, skoro dva dny pršelo opravdu vydatně. Poté až do závěru října téměř beze srážek, ranní teploty těsně nad nulou, odpolední kolem 10 st.

Listopad

Na počátku měsíce nádherné podzimní počasí – jasno, ranní teploty 4-8 stupňů, později až -5 stupňů, denní většinou 13-16 st., větrno, téměř beze srážek. Poté krátké ochlazení, od 9.11. znovu velmi teplo (ráno až 10 stupňů, přes den až 18 stupňů). 20.11. celý den a celou noc pršelo, což byl v roce 2015 jev vcelku ojedinělý, poté ochlazení a 22.11. první poprašek sněhu (hned tál).

Prosinec

Počasí do poloviny měsíce mírné, teplotně většinou nadprůměrné, občas s deštěm. Po 15.prosinci ještě větší oteplení – přes den kolem 10 stupňů, ranní teploty do 5 stupňů. Poté pár chladnějších dnů, ale o Vánocích teploty ještě více nad normálem: 10-13 stupňů, slunečno-téměř jako na jaře! Sníh není ani na horách, zimní střediska nemohou ani uměle zasněžovat, v Čechách se téměř nikde nelyžuje.

 
Zdroj:  KRONIKA OBCE MEZNÁ 2015
Autor zápisu:  JAN KOLÁŘ
Strany v kronice: 14 a 15 (celkem 57 stran).

 

 

KRONIKA OBCE MEZNÁ 2015

Kronika obce Mezná 2015

Fotografie: kronikář, 2015.

Menu

KOMINICKÉ MUZEUM Záříčí u Dírné

V muzeu si můžete zakoupit publikaci Evy Bažantové "Kominíci"...

Spolek pro založení Muzea kominického řemesla: ZDE...

Mezenské rybníky

Více o rybnících: ZDE...

Středověké tvrziště


Více o tvrzišti: ZDE...

Obecná škola v Mezné


Historie školy: ZDE...

Návštěvnost stránek

017649