RYBNÍKY V MEZNÉ
Mezná a přilehlé okolí, to je nádherná příroda a především rybníky. Těch v katastru obce (rozloha katastru 508 ha) registrujeme celkem šestnáct !
KOMU PATŘÍ...
Návesní rybník je v majetku Obce Mezná, Bošilík vlastní soukromá osoba z obce Hlavatce, Drsovec patří rodu Drsů z Mezné, majitelem soustavy tří rybníků v lokalitě Padérka je rodina Paušových (Padérka, Šárka, Kamenný), dalších devět rybníků je v majetku rodu Wratislavů z Dírné (Klípovec, Katovec, Farálec, Krotějov, Těšín, Mezenský nový, Pešta, Starosta a Bejkovec) a nejmladší Slípkův rybník (byl vybudován v roce 2020) vlastní mezenský rodák Michal Hrdlička.
KDE SE NACHÁZÍ...
Deset ze šestnácti rybníků leží na Těšínském potůčku - Bošilík, Katovec, Farálec, Šárka, Kamenný, Padérka, Krotějov, Těšín, Mezenský nový a Pešta. Na Dírenském potoku leží rybník Starosta. Rybník Bejkovec je tzv. na pramenech (bez přítoku) - zásobuje vodou také větší Drsovec a ten zase Starostu. Slípkův rybník a Klípovec přijímají vodu z polí, luk a lesů východně od Mezné, Návesní rybník v centru obce je tzv. "nebesák."
ŠEST NEJVĚTŠÍCH...
Plochou nad deset hektarů se pyšní tři rybníky - Starosta (12,2 ha), Nový mezenský (11,9 ha) a Těšín (10,7 ha). Pešta má rozlohu 7 ha, Krotějov 5,3 ha a Katovec 2,3 ha. Dalších deset je výrazně menších.
TROCHU HISTORIE...
Zdroj: Monografie Mezné
Autor: Karel Korous, místní řídící učitel a kronikář, 1929
PRVNÍ ZMÍNKA - O RYBNÍCÍCH...
V katastru mezenském je dosti rybníků. Rybníček na návsi a pod Zuzanovy, které patří obci, jsou vlastně louže, či jímky na bláto, jež obec z nich prodává. Jsou dobré pro husy i pro kachny, i v případě požáru by poskytly vodu, jenže bývají v létě skoro suché. Ostatní rybníky náležejí všecky dírenskému velkostatku. Na potoce jest hluboký rybník Starosta. V boku rybníka Starosty, jenom hrází oddělen, byl malý rybníček Drsovec. Drsovec as proto, že snad patříval rodu Drsů, či byl mezi majetkem rodiny Drsovy. Nyní je z něho louka. V rybníku Bejkovci je vždy čistá voda. Je-li vody v Mezné nedostatek, lidé s voznicemi pro ni jezdívají. Na sever, na vodní strouze, jsou rybníky: Klípovec (mezi majetkem rodiny Klípů), Katovec (směrem ke vsi Katovu), Farálec, Krotějov. Na západ rybník Těšín, s písčitým dnem, je velmi dobrým místem pro koupání; dále rybníky Nový a Pešta.
DRUHÁ ZMÍNKA - O RYBNÍKÁŘSTVÍ...
Kol Mezné je hodně pěkných a dobře spravovaných rybníků. Patří všecky dírenskému velkostatkáři Josefu Osvaldu Vratislavovi. Rybníky loví se pravidelně za 2 roky. Kapři vyrostou na váhu 2-3 kg. Úhoři bývali zde četní, ale vyhynuli. Z jednotlivých rybníků bývá ryb: z Těšína 25 metráků, ze Starosty 40 metráků, z Klípovce as 2 metráky, z Katovce 2 metráky, z Farálce 3 metráky, z Krotějova 10 metráků, z Nového 15 metráků, z Pešty 9 metráků. Ve zdejších rybnících je veliké množství raků. V létě páni sváteční střelci zkoušejí u rybníků své štěstí střílíce kachny a lysky. I obec Mezná má 2 rybníčky - na návsi a u Zuzanových; ryb však v nich není. Jsou dobré pro kachny a husy. Když se zanesou blátem, obec z nich bláto prodává. Též Drsovi (č. 2) a Jan Klípa (č. 3) mají před svými selskými statky maličké rybníčky, v nichž mívá každý 20 - 30 kusů ryb.
TŘETÍ ZMÍNKA - O ROBOTĚ...
Jak se to časy mění! Poděleni byli mezenští částí panského dvora. A přec po dlouhá staletí bylo tomu zcela jinak. Kdo byl majitelem dvora, byl až do r. 1848 též pánem vesnice. Mezenští byli poddaní, museli robotovati. Ještě jsou zde lidé, kteří slyšeli bývalé poddané o robotě vypravovati. Tak Bartoloměj Dvořák z čís. 7 (zemřel as před 25 roky) rád o robotě vykládal: "Jezdíval jsem s otcem na robotu - 5 dní v týdnu. Doma jsme pracovali při měsíčku, nebo když bylo špatné počasí. Když jsme chtěli sít, museli jsme si vymlátiti obilí k setí při lucerně. Panské rybníky v okolí Mezné museli robotníci vystavěti zdarma, i z jiných vesnic museli pomáhati. V čísle 14 sedlák špatně pole obdělával (dle mínění "pánů") - vyhnali ho, statek dali jinému a bývalému sedláku bylo se spokojiti s malou chaloupkou. Jedinou útěchu měli v Mezné, ačli to možno útěchou nazvati, že robotovali všichni stejně, byli tady všichni poddaní, žádný svobodník.Všichni s radostí r. 1848 uvítali zrušení roboty, aspoň sedláci stali se pány na svých statcích. Domkáři chodili dále k panskému dvoru, ovšem za plat. Ti teprve r. 1923 příděly z rozparcelovaného panského dvora stali se plně neodvislými."
Fotografie: J. Kolář (foto Farálec - V. Jelínek, foto mapka - www.mapy.cz), 2014-2018.
Text: Jan Kolář, kronikář obce (s využitím Monografie Mezné - citace několika pasáží), 2019.