Drobečková navigace

VÍTÁME VÁS > NAŠE HISTORIE

 

HISTORIE NOHEJBALU V MEZNÉ

Na jaře roku 2002 se v Mezné, obci s pouhou stovkou obyvatel, dalo dohromady několik nohejbalových nadšenců a v jejich hlavách se zrodila myšlenka obnovit staré a náletovým porostem pokryté volejbalové hřiště. Sportovci se nejprve několik měsíců snažili někdejší hřiště upravit svépomocí, téměř polovina plochy však byla v té době  již zavezena odpadem všeho druhu. Snahu místních nadšenců toto velmi komplikovalo. K problému se tehdy čelem postavila obec - plochu nechala vybagrovat, byl navezen kámen, položena kanalizace a poté asfaltový koberec. Ten zanedlouho pokryl plastový povrch, který obci, coby vyřazený, věnoval soběslavský Spartak. Povrch byl sice opotřebovaný, svému účelu ale v Mezné úspěšně slouží dodnes. Hřiště a jeho okolí se zvelebovalo i v dalších letech: prodloužila se hrací plocha, areál se oplotil, na východní straně hřiště se vybudovalo dřevěné hrazení, ocelové zábradlí, byly vyrobeny stoly a lavice, vývěsní skříň, kolostav - to vše výhradně brigádně, několik místních a přespolních sportovců a fanoušků zde zdarma odpracovalo stovky hodin. V roce 2013 se dobudoval také přístřešek pro diváky, čímž celý areál dostal zcela jiný vzhled.

Ohromné budovatelské nadšení se již v prvních letech spojilo s nadšením pro hru. V roce 2002 byl založen nohejbalový turnaj trojic O pohár starosty Mezné, v roce 2003 Veteran Cup Mezná „40“ (turnaj trojic) a rok nato Junior Cup Mezná (žákovský turnaj trojic). V roce 2005 byl navíc odstartován úvodní ročník zimního turnaje Rapid Cup. Turnaj žáčků se hrál nepřetržitě do roku 2009, Veteran Cup do roku 2015. Nejdéle vydržel místní vyhlášený a ve své době opravdu prestižní turnaj trojic O pohár starosty Mezné - ten byl poprvé uspořádán v roce 2002 a hrál se nepřetržitě do roku 2017. Poté následovala roční odmlka a když vše nasvědčovalo tomu, že turnaj zanikne, vskřísili jej dva naši bývalí vynikající reprezentanti Petr Švarc a Jiří Perger. V roce 2020 byl uspořádán již jeho 18. ročník. Velmi brzy se dostavily první sportovní úspěchy. Již na sklonku roku 2002 naši hráči přivezli dvě vítězství z turnajů trojic v Deštné na Jindřichohradecku, následovalo několik triumfů v domácím podniku O pohár starosty, další opakovaná vítězství v Katově, Krtově, Zvěroticích, Dírné, Soběslavi, Táboře, Týně nad Vltavou. O mezenském nohejbalu se dnes ví v obcích a městech celého jihočeského regionu, na což jsme my, nohejbalisté tak malé obce, velmi pyšní.

V letech 2012-14 jsme navíc hráli nohejbalovou Tučapskou ligu trojic a v roce 2014 jsme se poprvé v historii přihlásili do nohejbalového Okresního přeboru družstev Jindřichohradecka (naše Táborsko žádnou soutěž nenabízí) Zde se pravidelně utkáváme s nohejbalisty největších bašt Jindřichohradecka, jakými jsou např. TJ Sportklub Cep, TJ Jiskra Třeboň, či TJ Sokol Suchdol nad Lužnicí. V Tučapské lize náš celek obsadil dvě 3. místa (v letech 2012 a 2013). V okresním přeboru družstev 2017 se nám podařilo vybojovat 12 bodů, v naší čtvrté sezoně jsme obsadili skvělé 2. místo a zaznamenali tak největší úspěch v této soutěži! Ten jsme dokonce zopakovali v sezónách 2018 a 2019 a zařadili se tak k absolutní špičce v OP (OP družstev 2018) (OP družstev 2019). Fotografie z akcí 2002-2019 můžete shlédnout v sekci FOTO Velká galerie.

Další zcela zásadní moment přišel 21. listopadu 2014. Dvanáct let po vzniku našeho nohejbalu byl založen oficiální sportovní klub - SK RAPID MEZNÁ 02! Klub založilo 13 členů-nohejbalistů, reprezentantů obce. Prvním předsedou byl zvolen Jan Kolář, který společně s několika dalšími tehdejšími členy stál u samých počátků tohoto sportu v Mezné. Ve funkci předsedy jej v roce 2017 vystřídal Martin Sládek, který klub vede dodnes.  

Jan Kolář, kronikář obce a SK.

Menu