Drobečková navigace

VÍTÁME VÁS > NAŠE HISTORIE

 

HISTORIE NOHEJBALU V MEZNÉ

Na jaře roku 2002 se v Mezné, v obci s pouhou stovkou obyvatel, dalo dohromady několik nohejbalových nadšenců a v jejich hlavách se zrodila myšlenka obnovit staré volejbalové hřiště, které svému účelu nesloužilo již více než dvacet let. Sportovci se nejprve několik měsíců snažili někdejší hřiště upravit svépomocí, téměř polovina plochy však byla v té době  již zavezena odpadem všeho druhu. Snahu místních nadšenců toto velmi komplikovalo. K problému se tehdy čelem postavila obec - plochu nechala vybagrovat, byl navezen kámen, položena kanalizace a poté asfaltový koberec. Ten zanedlouho pokryl plastový povrch, který obci, coby vyřazený, věnoval soběslavský Spartak. Povrch byl sice opotřebovaný, svému účelu ale v Mezné úspěšně slouží dodnes. Hřiště a jeho okolí se zvelebovalo i v dalších letech: prodloužila se hrací plocha, areál se oplotil, na východní straně hřiště se vybudovalo dřevěné hrazení, ocelové zábradlí, byly vyrobeny stoly a lavice, vývěsní skříň, kolostav - to vše výhradně brigádně, několik místních a přespolních sportovců a fanoušků zde zdarma odpracovalo stovky hodin. V roce 2013 se dobudoval také přístřešek pro diváky, čímž celý areál dostal zcela jiný vzhled.

Ohromné budovatelské nadšení se již v prvních letech spojilo s nadšením pro hru. V roce 2002 byl založen nohejbalový turnaj trojic O pohár starosty Mezné, v roce 2003 Veteran Cup Mezná „40“ (turnaj trojic) a rok nato Junior Cup Mezná (žákovský turnaj trojic). V roce 2005 byl navíc odstartován úvodní ročník zimního turnaje Rapid Cup. Turnaj žáčků se hrál nepřetržitě do roku 2009, Veteran Cup do roku 2015 (např. Turnaje 2013). Nejdéle vydržel místní vyhlášený a ve své době opravdu prestižní turnaj trojic O pohár starosty Mezné - ten byl poprvé uspořádán v roce 2002 a hrál se nepřetržitě do roku 2017. Poté následovala roční odmlka a když vše nasvědčovalo tomu, že turnaj zanikne, vskřísili jej dva naši bývalí vynikající reprezentanti Petr Švarc a Jiří Perger. V roce 2020 byl uspořádán již jeho 18. ročník (např. Turnaje 2012). Velmi brzy se dostavily první sportovní úspěchy. Již na sklonku roku 2002 naši hráči přivezli dvě vítězství z turnajů trojic v Deštné na Jindřichohradecku, následovalo několik triumfů v domácím podniku O pohár starosty, další opakovaná vítězství v Katově, Krtově, Zvěroticích, Dírné, Soběslavi, Táboře, Týně nad Vltavou. O mezenském nohejbalu se svého času vědělo v obcích a městech celého jihočeského regionu. V letech 2012-14 jsme navíc hráli nohejbalovou Tučapskou ligu trojic (např. Tučapská liga 2012) a v roce 2014 jsme se poprvé v historii přihlásili do nohejbalového Okresního přeboru družstev Jindřichohradecka (naše Táborsko v té době žádnou soutěž nenabízelo). Zde jsme se pravidelně utkávali s nohejbalisty největších bašt Jindřichohradecka, např. s TJ Sportklub Cep, TJ Jiskra Třeboň, či TJ Sokol Suchdol nad Lužnicí. V Tučapské lize náš celek obsadil dvě 3. místa (v letech 2012 a 2013). V okresním přeboru družstev 2017 se nám podařilo vybojovat 12 bodů, v naší čtvrté sezoně jsme obsadili skvělé 2. místo a zaznamenali tak největší dosavadní úspěch v této soutěži! Ten jsme dokonce zopakovali v sezónách 2018 a 2019 a zařadili se tak k absolutní špičce v OP (OP družstev 2018) (OP družstev 2019).

Fotografie z akcí 2002-2019 můžete shlédnout v sekci FOTO Velká galerie.

Další zcela zásadní moment přišel 21. listopadu 2014. Dvanáct let po vzniku našeho nohejbalu byl založen oficiální sportovní klub - SK RAPID MEZNÁ 02! Klub založilo 13 členů-nohejbalistů, reprezentantů obce. Prvním předsedou byl zvolen Jan Kolář, který společně s několika dalšími tehdejšími členy stál u samých počátků tohoto sportu v Mezné (ve funkci jej v roce 2017 vystřídal Martin Sládek).

V posledních letech klub pozvolna opustil vydobyté pozice. Obec jej přestala finančně i materiálně podporovat, klub opustilo několik jeho nejlepších hráčů, v roce 2018 se dokonce poprvé od roku 2002 neuskutečnil vyhlášený a prestižní turnaj trojic O pohár starosty Mezné. Ten se hned v následujícím roce podařilo zachránit - jeho každoročního pořadatelství se od roku 2019 ujali Petr Švarc a Jiří Perger, dva hráči, kteří v minulosti pro modré barvy Mezné vybojovali nejednu nohejbalovou trofej...

 

Stránku připravil: Jan Kolář, bývalý kronikář obce a SK.

Stránka aktualizována: prosinec 2020.

Menu

V PRODEJI NOVÁ KNIHA

O HISTORII MEZNÉ

 Mezná v zrcadle času 1362-2022

Kde ji koupit:

knihkupectví Kanzelsberger Soběslav a Infocentrum Soběslav. 

O POHÁR STAROSTY MEZNÉ 2021

 

O POHÁR STAROSTY MEZNÉ 2022