Úvod > Aktuality > Mezenskou smeč ovládla Plzeňačka Marcela Mannová!

Mezenskou smeč ovládla Plzeňačka Marcela Mannová!

26.12.2022

Poslední prosincové pondělí roku 2022 se mezenská Hospůdka Ve Škole proměnila v bouřící sportovní halu. V Mezné totiž, zdá se, odstartovala nová tradice – o svátečním svatoštěpánském pondělí se k premiérovému ročníku turnaje Mezenská smeč sešli místní a přespolní amatérští stolní tenisté!

Do turnaje se přihlásilo devět hráčů a hráček, které pořadatelé rozlosovali do dvou základních skupin. Přímou cestu do semifinále si měli proklestit nejlepší čtyři – z každé skupiny dva. A zbylí nepostupující? Ti si to hned po odehrání základních skupin a dvou semifinále měli rozdat o umístění na 5. – 9. místě. Právě již úroveň utkání ve skupinách dávala tušit, že turnaj nakonec vygraduje v řadu parádních individuálních výkonů. Jak už to tak bývá, favoritů bylo více, než míst v semifinále. Do nejlepší čtyřky se tak nakonec nevešel například bojovný a ohromně útočně naladěný Lukáš Švarc, k překvapení publika se mezi nejlepší čtveřici turnaje neprokousal ani domácí zkušený matador Libor Majer.

Těžkou skupinou „A“ projel jako pověstný nůž máslem jeden z největších favoritů turnaje Jiří Švarc – mezenskému veteránovi k prvenství pomohla především těsná výhra nad další budoucí hvězdou večera Marcelou Mannovou (15:12). Ta se po prohře s J. Švarcem do semifinále kvalifikovala jako druhá v pořadí. Základní skupinu „B“ s přehledem ovládla domácí Soňa Kukačková – navrch měla v napínavém duelu se zkušeným Majerem (15:11), důležité body vydřela i v třaskavé přetahované s dalším z řady favoritů Šimákem (19:17). Právě zkušený Karel Šimák se do semifinále kvalifikoval jako druhý ze skupiny „B“.

Obě semifinále, to byla do té doby nevídaná sportovní podívaná, plná kvality, bojovnosti a technických fines. Diváci s napětím sledovali, kdo ze čtyř dravců urve účast ve finále a na koho zbude „jen“ boj o bronz. V prvním duelu si vítěz základní skupiny „A“ Jiří Švarc poměrně hladce poradil s druhým ze skupiny „B“ Karlem Šimákem (15:8), druhé semifinálové utkání pak do finále vystřelilo plzeňskou sportovní kometu Mannovou – ta si také poměrně snadno poradila se zodpovědnou a poctivou hrou domácí Soni Kukačkové a zajistila si účast v největším zápasu večera.

Aby bylo jasno, velmi zajímavý stolní tenis byl o svatoštěpánském pondělí k vidění také ve skupině o 5. – 9. místo. Diváci zde s napětím očekávali zejména duel dvou favoritů celého turnaje, kteří se nevešli mezi elitní čtyřku – ve velmi ofenzivně vedeném utkání o konečné 5. místo nakonec Lukáš Švarc překvapivě jasně zdolal Libora Majera 15:4. Na nudu a nedostatek dramatických zápletek si publikum nemohlo stěžovat ani v dalších utkáních této kategorie. Z trojice, která v základních skupinách posbírala nejmenší počet bodů, nejlépe naladila formu domácí Natalie Drsová – nejmladší účastnice turnaje nejprve zvládla náročný zápas se stále se lepšícím Denisem Kuttelwascherem (16:14), v posledním duelu turnaje pak dotáhla do vítězného konce i infarktový thriller s Adélou Vackovou a obsadila konečnou 7. příčku. Poslední dvě místa v turnaji obsadil partnerský pár Denis Kuttelwescher (8. místo) – Adéla Vacková (9. místo). Po jejich vzájemném dramatickém duelu (15:10) šťastnější z dvojice trefně poznamenal: „Zvítězil jsem, ale doufám, že můj sportovní triumf nebude mít negativní vliv na moji dnešní domácí večeři.“

Poslední dvě utkání turnaje, to byla přehlídka prvotřídního stolního tenisu. Fantastickou podívanou nabídl již duel o bronz, kde srdcař Šimák po boji přetlačil vítězku skupiny „B“ Kukačkovou. Co však publiku nabídli aktéři zápasu finálového, to se nedá nazvat jinak, než absolutním vrcholem večera. Finále nabídlo všechno, co má takové utkání mít: kvalitu, neutuchající bojovnost, technickou vyspělost obou aktérů, zápletku i gradaci. Nutno poznamenat, že veterán Jiří Švarc ve finále předvedl naprosto úchvatný, až heroický výkon a sledovat jeho hru bylo pro všechny přítomné velkým zážitkem. Ovšem stolní tenis, jaký předvedla plzeňská sportovní obojživelnice Marcela Mannová, to zřejmě Mezná ještě neviděla. A co sympatickou Plzeňačku k turnajovému triumfu dovedlo? Hra plná pohybu a entuziasmu, skvělá fyzická kondice, zvládání těžkých dlouhých výměn – a vražedný forhend! Gratulujeme vítězce, děkujeme všem aktérům za účast – a těšíme se na další ročník!

VÁNOČNÍ MEZENSKÁ SMEČ 2022 (1. ročník)

1. Marcela Mannová
  2. Jiří Švarc
  3. Karel Šimák
  4. Soňa Kukačková
  5. Lukáš Švarc
  6. Libor Majer
  7. Natalie Drsová
  8. Denis Kuttelwascher
  9. Adéla Vacková

Text: Jan Kolář, 2022.

FOTOGRAFIE Z AKCE

Utkání základní skupiny "B" Šimák : Kuttelwascher    Utkání o 3. místo Šimák : Kukačková

Finálové utkání Mannová : J. Švarc   Předání cen za 3. místo v turnaji

Předání cen za 2. místo v turnaji   Předání cen za 1. místo v turnaji

Účastníci Mezenské smeče po skončení turnaje   Účastníci Mezenské smeče po skončení turnaje

Denis Kuttelwascher   Libor Majer

Natálka Drsová - nejmladší účastník turnaje Mezenská smeč   Adélka Vacková

Fotografie: Iveta Majerová, Soňa Kukačková, Jan Kolář, 2022.