O obci Mezná

Obec Mezná leží v jižním cípu Táborska. Nejstarší zmínka o vsi pochází z roku 1362. Rozprostírá se v údolí, mírně se sklánějícím od jihovýchodu k severozápadu, obklopená je lesy a rybníky. Jméno vzniklo nejspíše od slova mez; označovalo ves založenou na hranici - mezi.

V obci je dnes k TP hlášeno přes 100 obyvatel, před sto a více lety zde však žilo bezmála 300 lidí. Středověkou minulost připomíná velmi dobře dochované tvrziště, což je jedna z nejvýznamnějších památek svého druhu na Táborsku. Návsi dominuje kaple Navštívení Panny Marie, vystavěná po roce 1828 (před ní zde stála jiná kaple, zbudovaná snad po třicetileté válce). Na návsi je dále budova bývalé hospody č. 6, doložená také již za třicetileté války, nedaleko odtud, pod hrází rybníka Starosty, klapával mlýn Sviták, zmiňovaný již roku 1675. Na návsi nelze přehlédnout hasičskou schráň z roku 1925, budovu bývalé školy (1890) a památník 1. světové války (1921). Nejméně tři století je osídlena také malebná samota u Blažků pod vsí; tam kdysi fungovala pohodnice (doložena 1732) a hájovna (pol. 18. století).