VÍTEJTE NA STRÁNKÁCH KRONIKY MEZNÉ 

VÍTÁ VÁS REGION TÁBORSKO

JSME ČLENEM:  DSO SOBĚSLAVSKO a DSO SOBĚSLAVSKÁ PAHORKATINA

 NAVŠTIVTE TAKÉ:  KRONIKA SK RAPID MEZNÁ 02

Přátelé, otevřeli jste stránky kroniky malé obce na Táborsku. Uvnitř najdete vše podstatné o její historii (Historie 1362-2018) i současnosti (Aktuálně), spoustu fotografií, historicky cenných kronikářských zápisů (např. Z kronik 1914 - 1990), dokumentů a mnoho zajímavých statistik (např. Obyvatelé 1869-2018). Prostřednictvím těchto stránek můžete nahlédnout také do digitálního archivu SOA Třeboň, kde je přímými odkazy zprostředkován přístup k cenným materiálům z historie naší obce, např. k nejstarším obecním a školním kronikám, či sčítání lidu v naší obci 1869-1921 (Digi archiv SOA Třeboň). Najdete zde ale např. také zamyšlení nad náročnou prací kronikářů a zprostředkovaně také pár rad a doporučení jak vlastně obecní kroniku vést (Kronikář). Stránky jsou také trochu regionální, Táborsko a také mikroregion Soběslavsko, jehož jsme součástí, to je totiž vskutku nádherný kraj (Galerie)...

S úctou Jan Kolář, kronikář a Obec Mezná.

Obec Mezná leží východně od města Soběslav, obklopená lesy a množstvím rybníků. Patří mezi starší obce regionu TÁBORSKO. Rozprostírá se v mělkém údolí, mírně se sklánějícím od jihovýchodu k severozápadu. Jméno Mezná, kdysi dávno Mezný, vzniklo patrně od slova mez, takže pravděpodobně označovalo ves, založenou na hranici, mezi. V nejstarší části obce nachází se obstojně dochované STŘEDOVĚKÉ TVRZIŠTĚ, což je jedna z nejvýznamnějších památek svého druhu na Táborsku. Obec zhruba v její polovině protíná silnice vedoucí od Soběslavi směrem na Dírnou a dále na Jindřichův Hradec. Od května do září zde potkáte desítky projíždějících cyklistů - nedaleko odtud se totiž nachází jeden z nejznámějších zámků JIŽNÍCH ČECH Červená Lhota. Před 1. světovou válkou a v období první republiky žilo v naší obci přes 250 obyvatel, nyní se počet pobybuje okolo 100 obyvatel s trvalým pobytem. Obrovskou tradici mělo ochotnické DIVADLO, což dokládají zmínky v OBECNÍ KRONICE již z počátku 20. století. Největší úspěchy slavili místní ochotníci po 2. světové válce, kdy se dokonce probojovali do republikového finále Přehlídky vesnických a zemědělských divadelních souborů ve Vysokém nad Jizerou. Úctyhodným datem založení se pyšní také místní hasiči - SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ MEZNÁ byl založen v roce 1925. SDH ale není jediným oficiálním spolkem v obci. V letech 2002-2015 zde několik sportovních nadšenců-nohejbalistů za podpory OÚ postupně vybudovalo útulný sportovní stánek, na němž v období 2002-2017 byly pravidelně pořádány turnaje v nohejbalu, malé kopané, florbalová utkání mládeže a dospělých. Do Mezné se během tohoto období sjížděli sportovci z nejrůznějších koutů Táborska, Jindřichohradecka, Pelhřimovska a Českobudějovicka, nohejbalisti Mezné léta sklízeli velké úspěchy také na hřištích soupeřů. Dvanáct let trvající bohatá sportovní činnost vyvrcholila v roce 2014 založením oficiálního spolku SK RAPID MEZNÁ 02. Díky nově vzniklému klubu Mezná v roce 2014 poprvé v historii vstoupila do oficiální nohejbalové soutěže, okresního přeboru družstev. Na sklonku téhož roku místní spolek vstoupil také do Okresního sdružení České unie sportu. V okresním přeboru družstev reprezentanti SK Rapid Mezná 02 odehráli svou dosud nejlepší sezónu v roce 2017, kdy po čtyřletém účinkování v této soutěži vybojovali 2.místo a zaznamenali tak svůj největší dosavadní sportovní úspěch.

 

PARTNERSKÉ WEBY

 Kronika Veselí nad Lužnicí  Přátelé historie Veselí n.L. a okolí
 Kronika Mokré pod Orlickými horami  Kroniky Mokré pod Orlickými horami
 Kronika Oldřichov v Hájích  Oldřichovské příběhy
 Kronika Černá v Pošumaví  Kronika Řípec

 

REGIONÁLNÍ MÉDIA

 Táborský deník  Soběslavská hláska
 Jižní Čechy Teď  Touláme se Toulavou

 

UPOZORNĚNÍ
Tyto stránky jsou provozovány na základě usnesení Zastupitelstva obce Mezná č.4-2017 ze dne 5.5. 2017 a slouží výhradně k prezentaci obce, její historie a současnosti. Pokud kdokoli oprávněný nesouhlasí se zveřejněním částí textů z důvodu kolize se zákonem na ochranu osobních údajů, lze kontaktovat OÚ Mezná za účelem vymazání sporných bodů.

STRÁNKY ZALOŽENY: 1.10. 2012

KONTAKT: jendakolar@email.cz

Menu

Fulltextové vyhledávání

POUŤ 2018

Pouť v Mezné 2018

Pouť v Mezné 2018

Více foto: ZDE...

OBEC MEZNÁ

Starostka:

Mgr. Romana Chvojková

724 195 795

SDH a KNIHOVNA

Jiří Švarc: 602 103 533

Věra Hájíčková: 776 254 747

SK RAPID MEZNÁ 02

Předseda: Martin Sládek

www.obecmezna.cz/sport

Návštěvnost stránek

007676
Labutě na Těšínu