Martin Fruwein: dokument na ČT 2Datum konání:
22.6.2021
Datum ukončení:
23.6.2021

MARTIN FRUWEIN - OSMADVACÁTÝ ODSOUZENÝ

DOKUMENT ČESKÉ TELEVIZE O SOUVISLOSTECH PŘEDBĚLOHORSKÉ DOBY

22. června 2021 – u příležitosti čtyřstého výročí popravy sedmadvaceti českých pánů na Staroměstském náměstí – odvysílala Česká televize premiéru historického dokudramatu Martin Fruwein – osmadvacátý odsouzený. Historické souvislosti doby před čtyřmi sty lety se nepřímo zlehka dotýkají také naší obce; majitelem Mezné na Táborsku (tehdy obce Mezný) byl v letech 1618–1620 Benjamin Fruwein z Podolí, bratr vyhlášeného pražského prokurátora Martina Fruweina.

21. června 2021 uplyne přesně 400 let od popravy dvaceti sedmi českých pánů na Staroměstském náměstí. Tato událost, která patří k základnímu učivu a znalostem české historie, se stala námětem pro řadu knih i tématem pro různá filmová zpracování. Česká televize si pro připomenutí kulatého výročí vybrala osobnost, která byla rovněž odsouzena, ale k její popravě v rámci staroměstské exekuce nedošlo. Touto osobností byl měšťan a později rytíř Martin Fruwein z Podolí. Tento elitní právník doby předbělohorské byl osobností, která byla všude tam, kde se dělo něco politicky důležitého. On byl autorem apologie, obranného spisu, který měl celé Evropě vysvětlit, proč české stavy přistoupily k defenestraci Martinice a Slavaty.

Martin Fruwein byl po Bílé Hoře velmi brutálně zmučen. Po svém odsouzení k smrti na Staroměstském náměstí si uvědomil, že by podruhé už neunesl extrémní dávku bolesti a podařilo se mu uniknout sebevraždou. Proto je dnes v dlažbě Staroměstského náměstí dvacet sedm křížů a ne dvacet osm.

Dokument Martin Fruwein – osmadvacátý odsouzený je dokument, který šesti pečlivě vybranými hranými scénami vysvětlí celou problematiku předbělohorské politiky a ukáže na základě současných moderních historických bádání, proč muselo zákonitě k této osudové události dojít.

V historickém dokudramatu Václava Křístka hrají: Lukáš Příkazký, Igor Bareš, Pavel Batěk, Vojtěch Vondráček a další. Scénář Marie Koldinská.

Čas vysílání: úterý 22. června 2021 (21:00 ČT 2) a středa 23. června 2021 (15:45 ČT 2).

 

Poznámka: v textu použity formulace z upoutávky České televize na tento film.


Menu

KOMINICKÉ MUZEUM Záříčí u Dírné

V muzeu si můžete zakoupit publikaci Evy Bažantové "Kominíci"...

Spolek pro založení Muzea kominického řemesla: ZDE...

Mezenské rybníky

Více o rybnících: ZDE...

Středověké tvrziště


Více o tvrzišti: ZDE...

Obecná škola v Mezné


Historie školy: ZDE...

Návštěvnost stránek

017442