VÍTEJTE V NAŠÍ OBCI > NĚCO O NÁS

NĚCO O NÁS

Vše o historii obce na stránkách KRONIKY MEZNÉ:

www.obecmezna.cz/kronika

Obec Mezná leží východně od města Soběslav, obklopená lesy a množstvím rybníků. Patří mezi starší obce regionu Táborsko. Rozprostírá se v mělkém údolí, mírně se sklánějícím od jihovýchodu k severozápadu. Jméno Mezná, kdysi dávno Mezný, vzniklo patrně od slova mez, takže pravděpodobně označovalo ves, založenou na hranici - mezi. V nejstarší části obce nachází se obstojně dochované STŘEDOVĚKÉ TVRZIŠTĚ, což je jedna z nejvýznamnějších památek svého druhu na Táborsku. Obec zhruba v její polovině protíná silnice vedoucí od Soběslavi směrem na Dírnou a dále na Jindřichův Hradec. Od května do září zde denně potkáte desítky projíždějících cyklistů - nedaleko odtud se totiž nachází jeden z nejznámějších zámků Jižních Čech Červená Lhota.

Před 1. světovou válkou a v období první republiky žilo v naší obci okolo 250 obyvatel, nyní se počet trvale hlášených pobybuje od 100 do 120 obyvatel. Obrovskou tradici mělo mezenské divadlo, což dokládají zmínky v OBECNÍ KRONICE již z počátku 20. století. Největší úspěchy slavili místní ochotníci po 2. světové válce, kdy se dokonce probojovali do republikového finále Přehlídky vesnických a zemědělských divadelních souborů ve Vysokém nad Jizerou.

Úctyhodným datem založení se pyšní také místní hasiči. SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ MEZNÁ Mezná byl založen v roce 1925. V posledních letech došlo k omlazení vedení sboru a také k náboru nových členů. V roce 2010 se místní dobrovolní hasiči zúčastnili po dlouhých pětadvaceti letech hasičské soutěže (v sousedním Přehořově), v roce 2015 místní sbor slaví 90 let od svého založení.

SDH není jediným oficiálním spolkem v obci. V letech 2002-2015 zde několik sportovních nadšenců, za podpory OÚ, postupně vybudovalo krásný sportovní stánek, na němž jsou pravidelně pořádány turnaje v nohejbalu, malé kopané, florbalová utkání mládeže a dospělých, dětské sportovní dny. Do Mezné se každoročně sjíždějí sportovci z nejrůznějších koutů Táborska, Jindřichohradecka a Pelhřimovska. Nohejbalisté SK RAPID MEZNÁ 02 již léta sklízejí úspěchy také na hřištích soupeřů a vzorně reprezentují svou obec. V roce 2014 se muži SK Rapid 02 poprvé v historii zúčastnili oficiální nohejbalové soutěže - okresního přeboru družstev Jindřichohradecka. Na sklonku roku 2014 také vstoupili do Okresního sdružení České unie sportu.

24. 11. Emílie

Zítra: Kateřina